Micinász? 3.

2010.02.28. 21:28

 

Micinász ? 3.
 
Ahogy ígértem, eljön a Tanúsítás ideje! Eljött!
Kezdhetném ezt is poénkodással, de hát ez komoly dolog, nincs helye a viccnek! Már csak azért sem, mert nem egyszerű tanúsításról van szó, hanem pályázatról, ami legalább három menetet jelent, mint egy amatőr boxmeccsen!
Megkeresett A T. Megbízó, hogy van egy családi háza, már megkezdte a felújítását, de most, hogy lehet pályázni a Zöld Beruházás Programban, nem szeretne kimaradni. Nem szeretne, még akkor sem, hogy ha sikeres, alig kap több vissza nem térítendő támogatást az államtól mint amennyi a feketén, vagy „kalákában” végzett, és a hivatalosan, szerződéssel-számlával végzett munka árkülönbözete.
Megkezdett beruházással nem lehet pályázni, meg kellett néznem, hol is tart most? Az egyszintes, részben alápincézett, cserépfedésű sátortetős épület hasznos alapterülete mintegy 100 négyzetméter. Elkészült az ablakcsere, a legkényesebb szakaszon a lábazati hőszigetelés. Szerencsére, a továbbiakra még nem szerződött senkivel, így a pillanatnyi állapot lesz az „eredeti”, melyhez képest a minősítést pár fokozattal javítani kell, ha pályázni akar.
A Tanúsítónak többféle számító, modellező program áll rendelkezésére, hogy munkáját könnyebbé tegye, én hármat választottam ezek közül, az elsőt a tényleges állapotfelmérésre, a másodikat az első ellenőrzésére, és szükségem volt egy harmadikra, hogy a napsugárzás hatását is pontosabban megismerjem. Az épület terveinek megismerése, a főbb adatok ellenőrzése után már „csak” számolgatnom kellett. Ahogy az lenni szokott, elsőre vétettem egy-két hibát is, de hát azért volt a kontroll… Az elvégzettek értékelése után az alábbiakat állapíthattam meg:
-          mind a lábazat, mind a homlokzat pillanatnyi energetikai minősége közelében sincs a hatályos követelményeknek. A szerkezetek kifejezetten hőhidasak.
-          a padlásfödém tényleges kialakítása lényegesen gyengébb szigetelést ad, mint ahogy a terveken szerepel.
-          jelentős mind a talajon fekvő padlók, mind az alápincézett rész hővesztesége is.
-          a konyhában gáztűzhely üzemel, légellátására (égési levegő bevezetésére) a szagelszívó nem alkalmas.
-          A meglévő cirkókazánhoz társítható megújuló energiát hasznosító berendezés.
-          szellőzésből, szennyvízből való hővisszanyerésre nincs reális lehetőség.
 
Az épület energetikai minősége: D
A megbízó tervezi a teljes lábazati hőszigetelés, homlokzat- és födémszigetelés megvalósítását. Szeretne a melegvíz előállítására napkollektort felszereltetni, a téli napsugárzás befogására a déli tájolású teraszt beüvegeztetni (úgynevezett naptér), valamint a nyári napmelegtől való védekezésül, -hogy ne kelljen klímát felszerelni-, a jóminőségű, faszerkezetű, hőszigetelő üvegezésű ablakokra zsalugátert szereltetni. Mindezekhez viszonylag határozott elképzelései voltak ajánlatokat szerzett be a számára szimpatikus vállalkozóktól. Elfogadta, hogy a talajon fekvő padlók energetikai minőségének javítására nincs egyszerűen kivitelezhető megoldás, valamint azt, hogy a programba fel kell venni a konyha légellátását is. Jelenleg ( a pályázat keretében) nem kíván foglalkozni a pincei mennyezet utólagos hőszigetelésével. Terveivel kapcsolatban tájékoztattam arról is, hogy a naptér létesítésének támogatása a ZBR-pályázat szerint inkább panelépületeknél remélhető.
A begyűjtött ajánlatokat műszaki szempontból értékeltem, a financiális oldala egyrészt a megrendelőre tartozik, másrészt a pályázat írásakor kell számolni vele. (A pályázat megírása nem az én feladatom!) Az ajánlatok általában megfelelőek voltak, szerencsére a Megbízó jórészt olyan anyagokat választott, melyeket a pályázat során szívesen látnak, elnyerték a Kiváló Építőipari Termék címet! 
Egyetlen ponton kellett határozottan szándékai megváltoztatására bírnom: a homlokzat egy része 38 cm-es Porotherm falazóelemből készült, arra a polisztirol hőszigetelés helyett szálasanyag hőszigetelést javasoltam –páratechnikai okokból. 
Elfogadta javaslatomat, hogy a padlásfödém szigetelésére az általa elképzelt paplan-szigetelés helyett cellulóz alapú ömlesztett szigetelőanyagot alkalmazzon.
Kérdéses volt a napkollektor fajtája, végül is a Megbízó jó abszorpciós tulajdonsággal rendelkező szelektív síkkollektor mellett döntött, mely egy, a pincében elhelyezett 300 literes tárolót fűt. A rendszer kapcsolási sémájára elfogadta javaslatomat. Nem akarok számokkal operálni, de azt megemlítem, hogy mintegy 4 négyzetméter kollektor-felülettel több, mint 1600 kWh hasznosulása várható!  
A naptér kialakításához teljes üvegezésű faszerkezet került kiválasztásra, melynek 80 %-a nyáron nyitható.
A fix, nyitott levelezésű zsalugáterek speciális vasalatot igényelnek a viszonylag vastag ( 10 cm polisztirol, ill. 5 cm szálasanyag) utólagos hőszigetelés miatt. 
A konyha szellőzésének kiegészítésére sikerült ablakszerkezetbe építhető, páraérzékelővel ellátott automatikus légbevezetőt biztosítani.  
Amikor a tervezett változtatásokkal újra számoltam az épület hőigényét, magam is alig hittem a szememnek:
                                                                                    A+  
besorolást érhetünk el a tervezett változtatásokkal!
Az épület hőszükséglete 42 %-al, éves teljes széndioxid-kibocsájtása 50 %-al csökken!
 
Ahogy kezdtem: itt nincs helye a viccnek! Sok sikert a pályázathoz!                      

A bejegyzés trackback címe:

https://enta.blog.hu/api/trackback/id/tr1001798290

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása