Első tanulságok

2009.10.11. 14:27

Első tanulságok

 
Fél év épületenergetikai tanúsítás eseteit próbálom értékelni.
Mintegy 10 % frissen épített családi ház volt, ahol az Önkormányzat követelte meg a tanúsítást a használatbavételi engedély kiadásához.
Úgy 60 %-ban a tervező bízta tanúsítóra az energetikai számításokat, abban a reményben, hogy azt az engedélyezési dokumentációhoz csatolva, egyszerűsíti az engedélyezési eljárást.
A fennmaradó hányad meglévő épületek tanúsítása volt, amikor is a tulajdonos, vagy a reménybeli vevő kívánt az épület energetikai minőségéről meggyőződni.
Ennek megfelelően A+, A, B, C besorolás éppúgy előfordult, mint D, E. Rosszabb épülethez nem volt szerencsém.
A tervezőkről csak annyit, találkoztam kiváló, gondos szakemberrel - már a tervdokumentáció kézbevételekor tudtam, hogy örömet fog okozni-. Régi igazság, hogy ami szép, az vélhetően jó is! Találkoztam kaptafára dolgozó, vagy kapkodó kollégákkal is...
Szakmai szempontból leginkább említésre méltó hiányok:
Pince, vagy alápincézetlen földszint talajjal érintkező oldalfalainak, padlóinak szigetelése,
Erkély- és teraszlemezek elválasztása az épületszerkezettől,
Hőhidak felületes kiképzése,
Padlásfödémek, beépített tetőterek szigetelése,
Páravezetési kérdések elhanyagolása.
Végül egy gyanú igazolódása: a vonatkozó rendelet megjelenésekor már felmerült, hogy mennyire lehet "korrekt" a tanúsítás, ha számos részletet a számítást végző szakértő saját maga dönthet el. Valóban, ahányan tanúsítanak egy épületet, annyiféle besorolás lehet a végeredmény. (A gyakorlatban ritkán okozott gondot, hogy ugyan arra az épületre egyszer A, egyszer A+ volt a minősítés.) Fontos az, hogy a szakértő saját maga  - illetve az utókor számára - készítsen jegyzeteket, feljegyzést arról, hogy az épület tanúsítása során egyes rábízott kérdésekben milyen indokkal és hogyan döntött.
Az első fél év számomra igazolta, hogy - néhány, általam is jelzett hiányosságot kivéve - a rendelet alkalmazható, előírásait követve korrekt munka végezhető. A tanúsítások valódi haszna, a széndioxid-kibocsátás csökkenése, mérhető energia-megtakarítás csak hosszabb távon lehet kimutatható.

A bejegyzés trackback címe:

https://enta.blog.hu/api/trackback/id/tr81442544

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása