Három áldozat…
A közelmúltban paneltűz volt Miskolcon. Ismét sokan megjárták ott a poklot, de három lakó már soha nem tér vissza. Elkerülhetetlen volt? A tragédia a fejlődés fájdalmas „mellékkörülménye”?
NEM!
A műszaki életben egyetlen hiba, hiány, vagy tévesztés helyrehozható. A gondot az okozza, ha több ilyen esik egybe, jelentkezik egyszerre, elhárításukra nem készültünk, könnyen tragédiába fordulhat!
Egy kazánt arra terveznek, hogy égjen benne a tűz. De egy házat? Ha nem is üzemszerűen, a tűz esetleges előfordulására készülni kell!
Mint sokan, én is számtalan szállal kapcsolódom az építőiparhoz, lakásépítéshez. Manapság fő tevékenységem, hogy rábeszéljem a tulajdonosokat különböző, energetikai, környezetvédelmi szempontból hosszútávon jelentős eredményeket hozó fejlesztésekre, ezek között is első sorban az épületek utólagos hőszigetelésére. A miskolci panelépületet két éve hőszigetelték! Akkor én, meg még sok szaktársam, a lakók vesztére dolgozunk? Nem tudok nyugodni a gondolattól!
Folyik a tűzvizsgálói és műszaki szakértői vizsgálat, idővel biztonsággal megállapítják, kik, miben mulasztottak, eszembe nem jutna elébe menni. Dolgozni azonban ma is, holnap is kell: hogyan adjunk tanácsot a megriadt épület-tulajdonosoknak?
Szabványokat, műszaki előírásokat sem akarok itt citálni, de az alábbiakat rögzítenem kell.
Mind a nemzetközi-, mind a magyar szakirodalom részletesen foglalkozik a tűzkárok megelőzésének, csökkentésének megoldásával. Európai (Eurocode) és hazai, EU-harmonizált (MSZ-EN) szabványok rögzítik, hogy a felhasznált anyagok, az alkalmazott rendszerek melyik tűzveszélyességi osztályba kell, hogy tartozzanak.
A hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzat előírja az adott épület homlokzatán megengedhető legkisebb tűzterjedési határértékét (a tárgyalt épületnél legalább 45 perc!). Az ÉMI –elnézést, aktuális nevét nem idézem, mindenki ezzel a betűszóval ismeri a több tíz éve működő intézetet- rendszeresen vizsgálja, minősíti az építőiparban használatos anyagokat is. Maguk a gyártók is foglalkoznak kiadványaikban termékeik tűzvédelmi sajátosságaival, bemutatják kísérleteiket, eredményeiket.
Az épületen végzett hőszigetelő munkának is megvannak a maga kulcsszereplői: beruházó, tervező, kivitelező, műszaki ellenőr és az épületenergetikai szakértő (tanúsító). A később problémát okozó részletek az anyagválasztás, tervezés során, vagy kivitelezői felületesség, ellenőri nagyvonalúság, vagy akár megrendelői hanyagság következtében kerülnek be a kivitelezésbe.
Az alábbi felsorolás leginkább a – nem mindig szakmabeli - beruházóknak, épülettulajdonosoknak, lakóknak segíthet: mire érdemes figyelni a homlokzat hőszigetelésénél?
- minden esetben komplett hőszigetelő rendszer választandó, előnyös, ha a gyártó szerkezeti, csomóponti rajzokat is ad az anyaghoz! Ajánlatos a rendszer minősítő-iratait áttanulmányozni, szükség szerint szakértővel ellenőriztetni. Nem érdemes elcsábulni az esetleg lényegesen olcsóbb, kéz alatt beszerezhető, „valahol kimaradt”, vagy „majd a vállalkozó összeválogatja, ami kell” anyagok beépítésére.
- ha a gyártó nem ad részletes utasításokat, csomóponti rajzokat, azt a tervezőtől kell megkövetelni, kiemelt figyelemmel
a homlokzati nyílások szigetelésének kialakítására,
a pincei, vagy talajjal takart felületek csatlakoztatása a falszigeteléshez
a falszigetelés és a zárófödém-, tetőszigetelés csatlakoztatása
- a terv elengedhetetlen tartozéka a részletes tűzvédelmi műszaki leírás, ne elégedjünk meg egy sablonos betétlappal, a leírásban minden, szabványban, szabályzatban előírt paraméternek, azok kielégítési módjának szerepelnie kell.
- a műszaki ellenőrtől meg kell követelni, hogy a kivitelezés során, a hőszigetelés minőségét alapvetően befolyásoló momentumait (felület előkészítés, hőszigetelés rögzítése, üvegfátyol, üvegszövet felragasztása - különösen a nyílásoknál, épülettartozékok csatlakozásánál -, stb.) tételesen rögzítse és értékelje az Építési Naplóban, megállapításait fotókkal igazolja! Ellenőrzendő továbbá, hogy az eredetileg kialakított vízorrok, fiók-ereszek, vízelvezetések továbbra is működőképesek, vagy megfelelően kiváltásra kerültek.
Mit tehet a szakértő a biztonságos hőszigetelésért?
Bár a tanúsítói működést szabályozó rendelkezések erre nem térnek ki, a mérnöki felelősség, etika megköveteli, hogy az érdeklődőket megfontolt tanácsokkal segítsük, az általunk minősített épületnél pedig ne csak a hővezetési tényezőre figyeljünk!
A bejegyzés trackback címe:
https://enta.blog.hu/api/trackback/id/tr911442548
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.