Tanúsító
Nem tudtam megállni, hozzászóltam az INDEX-en egy, a napi munkámat közvetlenül érintő cikkhez: megszületőben a szabályozás, amely arról intézkedne, hogy az épületek felújítási pályázatához épületenergetikai tanúsítást is kell mellékelni.
Szóval, elveszítettem a szüzességemet, amit tettem, nem bánom, de ahogy technikailag sikerült, azért elnézést kell kérnem! Betűhibák, sőt helyesírási bukta, sajnálom, legközelebb igyekszem!
Hogy a lényeget összefoglaljam: az EU még belépésünk előtt direktívát adott ki, melyben felhívta a tagországokat, hozzák meg saját specifikus szabályozásukat, hogy az épületek megfelelő komfortállapotát kevesebb (fosszilis) energia felhasználásával biztosíthassák. Ennek keretein belül gondoskodni kell az épületek energetikai minőségének meghatározásáról, osztályozásáról.
Ez azt jelenti, hogy már belépésünk előtt tudtuk, mi vár ránk!
Ennek ellenére az első értékelhető intézkedés a 2006-os TNM rendelet volt, azt rögzítve, hogy az épületek energetikai minőségét milyen módszerekkel kell meghatározni. Az anyag tudósok, gyakorló szakemberek közös munkája volt, némi hatósági butítással.
2008-ig kellett arra várnunk, hogy a "végrehajtási rendelet" is megszülessen. Nem fogok most számokkal dobálózni, mindenki beláthatja, mennyi energiát pöfögtünk el -és fogunk még elpöfögni!- a késedelem évei alatt. Nem tudom kik, miért, és mivel indokolták, hogy a végrehajtás több éves hivatalos késedelmet szenvedhet - így került a rendeletbe! Ráadásul, nem intézkedtek arról, hogy a kapcsolódó jogszabályok (építésügyi hatósági eljárások) a Kormányrendelettel konform módon kiegészítésre kerüljenek. Jó magyar beidegződésünkkel az Önkormányzatok számára a Kormányrendelet nem rendelet. Segíthettek volna a bakin a Közigazgatási Hivatalok (így nevezik még őket?), de állásfoglalásaikkal inkább alátettek az ügynek, segíthetett volna az építésügyi jogszabályok ezévi komplex módosítása, de valahogy kimaradt ez a téma.
Végezetül, most - ujsághírben - felmerült a pályázatokkal kapcsolatos épületenergetikai tanúsításra vonatkozó igény, fő hangsúly oda helyeződött: meddig lehet kibújni alóla!
Évek óta futnak a pályázatok, rendre téma, hogy mennyi a hasznuk, se korrekt előzetes számítás, se korrekt utóellenőrzés, most megint egy elszalasztott lehetőség...
Remélem, olyan picike, és jelentéktelen ország vagyunk, hogy az EU egyik országában, egyetlen hozzáértőt sem érdekel, mit és hogyan csinálunk itthon energia ügyekben, fájó lenne látni, ahogy hasukat fogva rajtunk röhögnek!
Még egy: az épületek energetikai minősége ügyében szorgoskodókat gyakran vádolják azzal, hogy saját zsebük lobbistái. Kétségtelen, pénzbe kerül a tanúsítás, pénzbe kerül, jó sok pénzbe az épületek minőségének értelmes feljavítása, de ki mondja el már végre, hogy az üvegház-hatás kialakulásának lassulása, a véges energiakészletekkel való takarékosság, no meg a lakók energiaszámláin jelentkező megtakarítás együttesen hogy is alakul?
A bejegyzés trackback címe:
https://enta.blog.hu/api/trackback/id/tr81442541
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.